FB či FcB a co s tím?

Nějakých sedm, osm let, co tu Facebook je, jsem se mu urputně bránila. Když někdo řekl, že „je na facebooku,“ naskakovala mi husí kůže. Z názvu této sociální sítě i z jejího názvosloví. Zkrátka totální blok. Někdy to tak prostě v životě bývá.

Možná byl můj blok daný zkušeností sedmileté práce v internetovém deníku. Vedle zpravodajství přinášel deník glosy a komentáře, na které čtenáři reagovali svými příspěvky. Bůh ví, že jsem se nikdy předtím nesetkala s tolika zlobnými, zlými a vulgárními projevy jako právě u reakcí čtenářů. Domnívala jsem se, že facebook je ve stejném duchu.

Letošní léto jsem ale najednou dostala „zprávu“ a na Facebook se přihlásila. Prostě takové vnuknutí, no. Kupodivu to ani moc nebolelo a vcelku rychle jsem zvládla základní technické věci jako je zveřejnění příspěvku, fotky či videa. Od té doby FcB zkoumám. A mám už několik docela překvapivých zjištění.

1. FcB není primárně o střetu, ale o ocenění. Je to pro mě opravdu velké překvapení. Systém lajkování je totiž vlastně náhrada za obyčejné pohlazení. Je vcelku jedno jak, proč a za co. Důležité je zjištění, že „pohlazení“ je nepostradatelná lidská potřeba. Ne, že by střety názorů na FcB nebyly. Nejsou však, alespoň jak zatím mohu soudit, zdaleka v takové rovině jako reakce na články či blogy. Určitě je to také vlivem toho, že uživatel FcB komunikuje především se svými „přáteli,“ tedy lidmi, které si sám vybral. Nicméně systém sdílení přináší i další okruh lidí. Za několik týdnů jsem sama poznala jediný neadekvátní, nechutný zásah, který však byl ve zprávě, tedy nikoliv ve veřejném prostoru.

2. FcB je náměstím 21. století. Jestliže BBC ve 20. letech minulého století vznikala jako platforma jakéhosi národního diskusního náměstí, pak FcB je prakticky světovým náměstím k diskusím dnešní doby. Není náhodou, že internetová a dokonce i tištěná média stále více používají jako zdroj FcB. Samozřejmě může být zneužito jako vše.

3. Emoce. Na FcB nejvíce funguje – jídlo, děti, zvířátka a osobní fotky. Vše jsou to záležitosti našich emocí. Jsou-li emoce tím, čím se člověk liší od všech dalších stvoření, pak na facebooku jsou zcela využity. Také se dá zneužít, ovšem jako vše.

4. Rychlost přenosu sdělení od adresáta k příjemci. Je to opravdu až neuvěřitelné. Původně mi FcB doporučila známá kvůli mým pracovním aktivitám. Dnes vím, že rychlost FcB opravdu umí.

Jeden známý mi nedávno řekl: „Facebook, to je o ďábla!“ Nemyslím si to. Myslím, že nic na tomto stvořeném světě není bez svobodné lidské vůle a Božího požehnání. A jen svobodná lidská vůle a Boží požehnání může určit směr.

7. 9. 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *