Co vy na to?

Včera večer natáčení pořadu Co vy na to? pro brněnský rozhlas.  Povídání o rádiu, divadle, o době před a po roce 1989, o životě. Bude se vysílat až v lednu.

Více než pětadvacet let naší společnosti! Nedávno jsem známým vyprávěla, jak mě začátkem 90. let  oslovila nejmenovaná francouzská rozhlasová stanice, zda bych jim jednou týdně mohla po telefonu, živě do vysílání sdělovat, jak se v novém státě s novou vládou vyvíjí situace v oblasti muziky a divadla. Podmínkou bylo, že budu v určitou přesnou hodinu u telefonu. Bydlela jsem tehdy v domě, kde byla společná telefonní linka pro 7 účastníků. Pamětníci vědí, co to obnášelo. Asi při druhém vysílání se mi Francouzi nemohli dovolat. Právě totiž byl na lince některý z mých sousedů. Když se asi po 10 minutách spojení uskutečnilo, redaktor mi vyčinil, že jsme přece byli domluveni na přesný čas, tak si nemohu vyřizovat jiné hovory. Sdělila jsem mu, že já jsem netelefonovala, že telefonoval soused. Nechápal. Pokusila jsem se mu vysvětlit, jak to se skupinovou telefonní linkou funguje. Stále nechápal. Mlčel. Pak prohlásil: „A to máte se sousedy i společnou koupelnu?“ – Zavedení samostatné telefonní linky tehdy nebylo snadné, takže jsem o spolupráci s Francouzi záhy přišla. Každopádně když jsem historku v hospodě vyprávěla, všimla jsem si, že se baví jen moji vrstevníci. Mladším to nic neříkalo.

Vzpomněla jsem si na to včera i proto, že jsme s moderátorem pořadu mluvili i o kvalitě dnešního života, kterou velká část lidí vidí kriticky. Jeho poslední otázka zněla – revoluci znovu ano či ne? Odpověděla jsem, že ne, protože demokracii máme a lepší správa společnosti zatím není, jakkoli se mi spoustu věcí z fungování českého demokratického státu nelíbí. Až cestou z rozhlasu domů jsem si uvědomila, že jedna revoluce nás přece jen čeká. Revoluce osobní, privátní, jakkoli to zní nadneseně, revoluce v každém z nás. Revoluce, kdy se nevyhneme ne cestě na náměstí, ale cestě do své duše. A místo klíčů nám přijde nezbytné zvonění vlastním srdcem.

v rozhlase

Pátek 19. 12. 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *